Chicago Eesti maja

Chicago Eesti maja: “… on väike osa Eestist mis asub Des Plaines’i jõe kaldal Ameerika südames Ida ja Lääneranniku vahel.” Meie arvates on see täiesti tabav kirjeldus. Sel aastal tähistasime Chicago Eesti majas koos umbes 250 kaasmaalasega jaanipäeva ja tundsime nagu oleks üheks õhtuks kodumaale sattunud. Rahvamuusika, rahvatants, šaslõkk, suitsuvorstileib, kohupiimakook, Eesti õlu, Kukerpillide repertuaari valdav ansambel, lõke ja loomulikult eestikeelne suhtlus — täiesti ehtne Eesti jaanipäev. Isegi sääski oli eestimaiselt palju, mis oli meile paras üllatus, sest Chicagos pole me sääski praktiliselt märganud.

Eesti maja meenutab meile kombinatsiooni kultuurimajast ja suvemajast. Koht asub jõekese ääres keset metsa, suured muruplatsid, võrkpalliväljak ja arhitektuur jätavad mulje nagu oleks kusagil Peipsiäärses suvitusrajoonis. Saal ja Eesti maja sisemus meenutab aga maapiirkonna kultuurimaja. Väga kodune. Chicago Eesti majas toimub midagi praktiliselt igal nädalal, 2 korda kuus toimub Eesti kool, aeg-ajalt esinevad muusikud Eestist, tähistatakse suuremaid sündmusi. Täpsemat infot ürituste kohta leiab Eesti maja kodulehelt (kuu teated ja suuremad sündmused) või Facebooki lehelt.

Seal koos käiv seltskond jaguneb laias laastus kaheks. Esiteks vanemad on üldiselt ammu siinkandis elanud ja moodustavad üsna ühtse seltskonna, kes on selle maja koos ehitanud ja on selle maja hingeks. Teiseks nooremad, kes on siia tulnud juba iseseisvusajal. Meil pole teise grupiga erilist kokkupuudet olnud, üldiselt tundub, et tegemist on toredate ja aktiivsete noorte eestlastega, aga Chicagos paistab noorte seltskond olema vähem akadeemiline kui näiteks Bostonis. Vähemalt ei ole me teiste Eesti tudengitega kokku sattunud. Samas kui meie esimene külaskäik Chicago Eesti majja kulmineerus sellega, et leidsime keldrist grupi Northwesterni vilistlasi. Poleks osanud arvatagi, et maailmas üldse eksisteerib nii palju eestlastest Northwesterni vilistlasi. Tore oli siis kuulata lugusid Northwesterni vanast ajast, kõlas nii et kuigi mõni asi on muutunud, elukoht meie lähedal ei maksa enam 50 dollarit kuus ja ülikoolis ei voori prussakad hordidena ringi (täpsemalt me pole õnneks ühtegi näinud), siis töö hulk ei ole vähenenud.

Ilmselt käiksime me ise Eesti majas sagedamini, aga see tore looduslähedane asukoht on samas ka häda — see asub Chicago kesklinnast 50km kaugusel, nii et sinna on päris pikk maa minna ja veel enam, ühistransport sinna ei käi. Auto omamine on aga Chicago kesklinna ja üliõpilaslinnakute elanikele paras nuhtlus (ummikud ja kallis parkimine). Nii et meie jaoks tähendab Eesti maja külastamine tõepoolest lühikest puhkusereisi — tuleb aega varuda, praktiliselt päev vabaks teha, auto rentida ja minna. Nii et keskmiselt oleme sinna jõudnud kord kahe aasta jooksul.

Eks ole küsimus, mis pikas perspektiivis Eesti majast peaks saama. Eesti maja lehelt: “Kuna Eesti Maja on mittetulundusühing oleneb meie eksisteerimine põhiliselt Eesti Maja liikmete toetusest. Üle 70% meie kulutuste katteks tuleb Eesti Maja üritustest ja annetustest. Puudujääv osa tuleb üürimiste tuludest.” Ülalkirjeldatud kombinatsioon maja külalistest seab omad piirid finantsidele — vanemat põlvkonda jääb vaikselt vähemaks ja noorem põlvkond on võib-olla kitsamate finantsiliste võimalustega ja võib-olla ka grupina vähem ühtne. Eks Eesti maja eesmärk ole aastakümnete jooksul ka muutunud. Üks oluline roll on ära kadunud — enam ei ole vaja võidelda Eesti iseseisvuse eest. Samas nõudlus Eesti kultuuri ja Eesti kooli järele võiks olla siin viimase paari aastakümne jooksul suurenenud seoses Eestist juurde tulnud noore põlvkonnaga. Kui Eesti maja on koht, mis aitab välismaal elavatel eestlastel säilitada ja tugevdada kontakte Eestiga, hoida end kursis Eesti kultuuriga, säilitada eesti keelt, panustada ise Eesti kultuuri, majanduse, hariduse või mistahes valdkonna arengusse, siis võib-olla on mõistlik Eesti riigil seda üritust osaliselt toetada. Meie igatahes loodame sinna jälle jõuda juba septembris, kui toimub Terminaatori kontsert.

Jaanituli, pillimäng, rahvatants Chicago Eesti Majas

Jaga:
  • Facebook
  • Twitter
  • email
  • Google Buzz
  • Orkut
  • PDF

1 Response to “Chicago Eesti maja”


  • arvasin, et tõenäoliselt lähete jaaniks sinna 🙂 kas EV1 (Evanston First Liquor) saku originaali jahile ka jõudsite?

Leave a Reply

*
To prove you're a person (not a spam script), type the security word shown in the picture. Click on the picture to hear an audio file of the word.
Anti-spam image